Tırnak yatağını uzatmak

Özellikle tırnak yiyenlerin ya da bir zamanlar tırnak yeme gibi hastalığı olanların en büyük sorunu minicik tırnak yatağıdır. Tırnak yatağı (nail bed) dediğimiz kısım tırnağın pembe olan kısmıdır. Yani tırnağın ete yapışık olduğu bölgedir. Tırnağımızın (nail plate) uzunluğunu istediğimiz gibi ayarlayabiliriz ama tırnak yatağının uzunluğu genetiğimize bağlıdır. Yapısal olarak bazı insanların tırnak yatağı zaten uzundur ama bazılarınınkisi ise kısadır. Buna bizim yapabileceğimiz bir şey yok ama diyelim ki; tırnağınızın beyaz kısmı parmağınızın ucundan başlayacağına neredeyse ortasından başlıyorsa o zaman bir şeyler yapabiliriz. Tırnak yeme problemi olan kişilerde ya da tırnağını sürekli aşırı dipten kesen kişilerde bu dediğimiz şey daha çok görülür. Aslında genetik olarak o tırnak yatağı daha uzun olmasına rağmen dış etkenlerden dolayı zarar görmüştür. (Umarım yeterince açık olarak durumu belirtebilmişimdir.)

Öncelikle tırnaklarımıza sürekli bakım yapıyor olmamız ve vaz geçmeden uzun süre bunu devam ettirmemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Küçükken birçok çocuk gibi, tırnaklarımı ısırıp koparmak gibi bir problemi ben de yaşadım. Zaten tırnak yapım küçük olduğu için tırnaklarım daha da kötü görünüyordu ama ne zamanki biraz büyüdüm. Ortaokul civarındaydı sanırım, ellerime özen göstermeye, tırnaklarımı koparmamaya ve elimi ağzıma sokmamaya başladım. Öncelikle ilk adımımız bu olmalı.

Sıra geldi düzenli olarak yapmamız gerekenlere;

1-      Tırnak etlerini (cuticle) daima geriye doğru itmek: Bu işlem için tırnak eti itmek için olan aletlerden (tahta, metal ya da plastik olarak çeşitleri mevcut) kullanabileceğiniz gibi diğer elinizin başparmak tırnağıyla da aynı işi yapabilirsiniz. Etleri geriye ittiğimiz zaman az da olsa tırnağımızın boyunu uzatmış oluyoruz. Özellikle banyo sonrası ya da bir bakım yağı sürdükten sonra bu işlemi yapmak en doğrusu olacaktır. Ben gün içinde elim boş kaldıkça, aklıma geldikçe tırnak etlerimi geriye itiyorum zaten 2 dk almıyor. Eğer tırnak etlerinizi buna alıştırırsanız, hiçbir zaman öyle uzamış kötü bir görüntü oluşmuyor. Asla tırnak etlerinizi kesmeyin ve kestirmeyin. Bu hem daha kötü görünmesine hem de tırnağınızı koruyan bu yararlı yapıya zarar vermenize neden olur. Gerekirse bunun için özel üretilmiş cuticle remover adındaki tırnak eti çıkarıcı ürünleri kullanın.

2-      Bakım yağları: Tırnaklarınızın üzerine, uçlarına ve etlerine düzenli olarak tırnak bakım yağı kullanmanız hem tırnakların nemlenmesini hem de güçlenmesini sağlar. Özel bir bakım yağına sahip değilseniz zeytinyağı da kullanabilirsiniz ve ya ellerinize krem sürerken tırnaklarınıza da masaj yaparak bu kremi uygulayabilirsiniz.

3-      Tırnak kesimi: Amacımız tırnağın beyaz kısmının altındaki etle mümkün olduğunca birleşebilmesini sağlamak olduğu için tırnaklarımızı çok dipten kesmemeli aksine biraz beyaz kısmın daima olacak şekilde tutmalısınız. Uzun tırnak kullanmayı seviyorsak kırılmalarını önleyecek ürünler kullanmalı ve dikkat etmelisiniz. Genellikle tırnağın beyaz kısmı görünse bile tırnak yatağı kısa olduğu için elin arkasından bakıldığında o tırnağın hala kışı olduğu görülür. Bu nedenle kısa tırnak kullanmayı sevenler sadece çok dipten kesmese bile yeterli olacaktır.

4-      Tırnak temizliği: Özellikle uzun tırnak kullanmaya alışık kişiler zaten tırnaklarını temiz tutmaya alışmışlardır ama sürekli aşırı kısa tırnak kullananlar için bu biraz zor olabilir. Tırnağın etle bütünleşmesini istediğimiz için tırnak altına soktuğumuz her şey burada yeni oluşmakta olan yapıya zarar verecektir. Eğer tırnaklarınızda kirlenme sorunu yaşıyorsanız, çok ucuza satılan minik tırnak fırçalarını kullanabilirsiniz. Kullanımı ise çok basittir. Ellerinizi sabunla yıkarken bu minik fırça ile tırnaklarınızı da hafif hareketlerle fırçalayıp temizleyebilirsiniz.

5-      Törpü kullanımı: Tırnaklarınızı kırılmaları önlemek için daima tek yöne törpüleyin ve tırnaklara zarar veren eski tip metal törpülerden kaçının. Onun yerine daha az tırtıklı ve tırnağa zarar vermeyen kağıt törpüleri tercih edin. Tırnaklarınızın etrafa takılıp kırılmasını önlemek için törpülemek çok önemlidir.

Ben tırnaklarımı uzun bir süre dipten kesmemek ve kırılmalarını önlemek, bu yukarıda bahsettiğim 5 madde bende işe yaradı. Umarım aynı sorunu yaşayanlara biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.

Tırnak yatağınızı uzatmaya çalışıyorsanız, başka bir tavsiyeniz ya da eklemek istediğiniz bir şey varsa aşağıya yorum kısmına yazarak benimle paylaşabilirsiniz.


105.720 people read this post.

 • burcu

  Benim sağ elim kırıldı. Alçıdan sonra tırnaklarımın rengi değişti. Sarı ve mor karışımı bir şey oldu. Ayrıca tırnak ve et yapıştı. Tırnaklarım uzuyor ama öne doğru değil arkaya doğru. Tırnaklarımın arkasındaki etler de şişti. nedenini biliyorsanız lütfen paylaşır mısınız? Doktora gitmek istemiyorum. Çok vukaatlı biriyim.

  • Merhaba Burcu,
   Geçmiş olsun. Açıkçası bu konuda hiç bir fikrim yok ve yanlış yönlendirmek de istemiyorum. Belki alçıdan sonra mantar gibi bir şey olmuştur. İşin en doğrusu bir dermatoloğa görünmek olur diye düşünüyorum. Umarım tedavisi vardır.

   Sevgiler,

 • Buse YGstan

  Benim de tırnak yatağım kısa ve uzamasını istiyorum ne kadar bir süre lazım? Ben 2 aydır uzatmaya çalışıyorum ama beyaz kalıyor. Oysa ki beyaz kısmı ortadan başlıyor. Ve ne tür bakım yağları önerirsiniz? Birde foto varsa atar mısınız?

  • Merhaba Buse,
   Tecrübelerime göre 2 ay yeterli bir süre değil. Ne kadar zamandır tırnak yediğine ya da dipten kestiğine, tırnak yapına bağlı olarak en az 6 ayda beyaz kısmı etle birleşmeye başlayacaktır. 6 ay sonra bile yine aşırı dipten keserken ya da dipten kırılırsa başa dönebilme şansı var.
   Bakım yağı olarak aslında hepsi hemen hemen aynı işe yarıyor. Her hangi bir markanın ürününü alabilirsin ya da zeytin yağı, kayısı çekirdeği yağı, menekşe yağı ve tatlı badem yağı kullanabilirsin. Daha önce tırnak bakımı rutinimi şuradaki -> http://www.gozdeokul.com/2014/11/tirnak-bakimi-rutinim/ yazımda videolu olarak anlatmıştım. İstersen inceleyebilirsin.
   Sen söyleyince fark ettim ki, tırnaklarımın ojesiz halinin fotoğrafını uzun zamandır paylaşmamışım. En kısa sürede koyarım. Youtube videolarımda çoğunlukla ojesiz halini göstererek başlıyorum. Buradan -> https://www.youtube.com/playlist?list=PL3NBBs3gp1TMmsn69hB3RS9IwqYSqR1m2 o videolara ulaşabilirsin.

 • Biymiyoyum

  Merhabalar,
  ben bu dediklerinizi yaptım ve tırnaklarım çok güzel oldu. Eskiden tırnak yatağım şimdikinden daha kısaydı ve şimdi ise herkes ellerin ne kadar güzel, tırnakların çok güzel diyip duruyorlar. Tırnaklarım ince olduğu için kırılmıyor adeta yırtılıyordu. Ben de Kalyon’un tırnak sertleştiricisini kullanıyorum, her ojeden önce tırnaklarımın üzerine sürüyorum. Gerçekten sert oluyor. Teşekkürler. 🙂

  • Merhaba,
   Yorumun için ben teşekkür ederim. Bu şimdiye kadar aldığım en güzel yorumlardan birisi. Sizden de böyle başarılı sonuçlar duymak gerçekten harika. Tebrik ederim. Bu arada sertleştiriciyi fazla kullanmak bir süre sonra tırnağın nemsiz kalıp en ufak bir darbede kırılmasına neden olabiliyor. Nemlendirici yağlar kullanmayı ihmal etmemek lazım. Sosyal medyada beni tagleyerek bu güzel tırnakları gösterebilirsiniz 🙂
   Sevgiler

 • mrt

  Merhabalar, benim tırnağım ezilme sonucu düştü. İki ay olmasına rağmen hiç bir uzama belirtisi yok. Uzaması için ne yapmam lazım?

  • Merhaba,
   Travmaya bağlı bir durum olduğu için bir hekimin görmesi daha iyi olacaktır. En kısa sürede bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederim.
   Sevgiler

 • Zeynep

  Merhaba, benim parmaklarımda dolama (tırnak etrafındaki iltihap) olduktan sonra tırnaklarım zamanla çürüdü ve düştü, yerine yenileri çıktı. Ancak yeni çıkan tırnağın yatağı çok kısa, tırnağın dip kısmındaki beyaz kısım da yok oldu. Diğer tırnaklarımda da önceden tırnak yediğim için aynı sorun var. Düzeltmek istiyorum ve önerdikleriniz yararlı olacak gibi ancak birkaç sorum var. Birincisi, tırnak etini geriye itmek derken neyi kastediyorsunuz? İkincisi de bahsettiğiniz bakım ürünleri pahalı mıdır ve nereden bulabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Zeynep,

   Sizin durumunuz bir sağlık sorunundan kaynaklı olduğu için yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum. Her hangi bir şey yapmadan önce bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ederim. Sizin için en doğru bilgiyi dermatolog verecektir. Şimdiden geçmiş olsun.
   Benim yazıda bahsettiğim tırnak etlerini geriye itmek bir manikür adımı. Bazıları manikür yaparken o etleri keserler. Kesmek yerine geriye doğru itmek tavsiye ediliyor. Tırnak bakımıyla ilgili yazdığım Tırnak Bakımı yazılarından detaylı adımlarına ulaşabilirsiniz. Bahsettiğim yağlar ise kozmetik marketlerde ve baharatçılarda falan oldukça uygun fiyatlara satılıyor.
   Sevgiler,

 • cansu

  Tırnak eti ne kadar sürede kapanır ve üzerine tırnak eklenir? Uzun süredir tırnaklarımı yiyen biriydim açıkcası ama çok yavaş bir şekilde kapanıyor. Ben hızlı uzamasını istiyorum artık oje surebilmek için. Şuanda kayısı yağı , broadway tırnak uzatıcı, flormar tırnak yağı ve tırnak eti bakımı kullanıyorum bunlardan başka öneriniz var mı?

  • Merhaba Cansu,
   Tırnaklarımız da cildimiz gibi zamanla yenilenirler. Kısa sürede mucize etkiler beklemek pek gerçekçi olmayacaktır. Bunca zaman tırnaklarını yemenden dolayı zarar görmüşler. Artık özveriyle bebek gibi tırnaklarını korumalı ve bakım yapmalısın. Emin ol zamanla o kadar güzel olacaklar ki sen bile şaşıracaksın. Bence kullandığın ürünler gayette güzel. Eğer sen de etkilerinden memnunsan kullanmaya devam edebilirsin.
   Oje sürmek sana kendini daha iyi hissettirecekse (bana her zaman daha iyi hissettirir) tırnakların kısa olsa bile sür. Her zaman ojelerin düzgün olsun, uçları soyulmuş olmasın. Bakımlı ve güzel tırnak demek her zaman uzun tırnak demek değildir. Son zamanlarda nude diye geçen ten rengi ojeler çok moda. Üstelik kısa tırnaklarda da harika görünüyor.
   Benim tırnak bakımı konusunda yaptıklarımı merak edersen diye hemen birkaç yazının linkini de buraya koyuyorum. Tırnak bakımı sırları (http://www.gozdeokul.com/2015/12/tirnak-bakimi-sirlari/ ) Tırnak bakımı rutinim (http://www.gozdeokul.com/2014/11/tirnak-bakimi-rutinim/ ) ve Yoğun tırnak bakımı (http://www.gozdeokul.com/2014/06/yogun-tirnak-bakimi-protez-tirnak-sonrasi-1-hafta/ ) yazılarım umarım sana yardımcı olabilir.
   Sevgiler,