Soru – Cevap

Sorular ve cevaplar için özel bir bölüm olarak açılan bu sayfada sık sorulan soruların cevabını öğrenebilir ya da kendi sorularınızı sorabilirsiniz.
 • Tırnaklarında akrilik kullandığını belirtmiştin. Bununla ilgili bilgi verebilir misin? Takma tırnak mı? Zararlı mıdır?
  • Akrilik tırnak kesinlikle takma tırnak değildir. Benim tırnaklarımda her hangi bir ek takma bir şey vs yok. Akriliği ben koruyucu bir katman olarak tanımlıyorum. Doğru uzmanlar tarafından yapıldığında tırnaklarıma hiç bir zarar vermiyor ve sürekli bakımlarını yaptırdığım için bozulmadan kullanabiliyorum. Tırnaklarda renk değişikliğine sebep olmuyor çünkü buna sebep olan ojelerin içindeki renkli pigmentlerdir. Akrilik ve jel tırnaklarla ilgili yazı dizisi için buraya ve bu konuda yazdığım tüm yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • P2, Essence gibi markaları nereden bulabilirim?
  • Bu markalar malesef Türkiye’de henüz satılmıyor. Ancak yurt dışından temin edilebilir. Artık Essence Türkiye’de bir çok kozmetik markette satılmaktadır ama P2 malesef Türkiye’de bulunmuyor ve sadece yurt dışında Dm adlı markete satılıyor.
 • Pingback: Gözde OKUL » Blog Archive » Yeni bölüm: Sorular()

 • Slm P2 ojeleri nerden alıyosun bende sttutgartdayım tatil için 🙂

  • Ben dm’den almıştım fakat Rossmann’da da olabilir. Emin değilim. Rossmann’a gittigimde kontrol edip haber veririm.
   Güncelleme: Sadece Dm markette satılıyormuş.

 • Merakla bekleyeceğim :):)

 • Meraklı

  Ben bu konad oje ve disklerden çok istiyorum. Yurt dışından temin edildiğinde herhangi bir zorluk veya problem oluyor mu? 🙂 Ve nasıl alacagız? :)))

  • Bildiğim kadarıyla yürülükte olan kozmetik yasası gereği yurt dışından kozmetik ürünleri getirildiğinde gümrükte takılabiliyor. Bazı web sitelerinden alındığında sorun olmuyormuş ama yinede risk. Ojeler kozmetik ürünü sayıldığı için eline ulaşmama ihtimali var ama diskler kozmetik ürün sayılmadığından bir problem olmuyor.

 • dilan oğuz

  Merhaba, ben 2 sene sonra için Münih Tekniğe gitmek istiyorum. Siz lisans eğitiminizi nerede aldınız? Türkiye’den başvuracağım Yıldız Teknik’te okuyorum. Ortalamalar kaç olmalı minimum ve kabul edilmek çok zor değil diye okudum,doğru mudur?
  Son olarak da evde kalarak ayda 800-1000 euro civarında geçinebilir miyim?
  teşekkürler şimdiden 🙂

  • Merhaba,
   Ben İzmir Ekonomi Üniversitesinden mezunum. Ortalamalarla ilgili okulun web sitesinde yazan bir kriter yok ama benim ortalamam yüksekti. Kabul edilmek kolay ya da zor diye bir şey söyleyemem. Kabul alan herkes için kolay ve alamayan her kes için zordur. Bir öğrencinin ortalama harcaması hayat tarzına bağlı olarak 700-800 civarında. Tabiki daha az ya da daha fazla harcamak da mümkün. Başarılar

 • Melike

  Merhaba Gözde… (veya abla)
  Saçlarım yağlı, ince telli ve düz. 2 sene önce belime kadar uzundu ama sonrasında göğüs hizamda falan kestirdim (niye böyle bir şey yaptıysam?) O zamanlar saç hakkında pek bilgim yoktu, ondan dolayı gördüğüm ilk kuaföre girip kestirmiştim. Kadın bana “saçların çok düz, hareket katalım, katlı yapalım” dedi. Yapmaz olaydım…. Katlı saçın böyle olduğunu bilsem yapmazdım. Neyse. Sonrasında bir sene sonra tekrar kestirdim katlarımdan arınmak için. Ama hepsi gitmemiş. Bir kat daha var sanırım. Banyodan çıktıktan sonra pek belli olmuyor, saçım çok güzel duruyor ama sonrasında tekrar karman çorman oluyor, bunun kattan ötürü olduğunu düşünmekteyim. Saçımın eski boyuna getirmeyi çok istiyorum, ama kattan da kurtulmak istiyorum. Sence saçımı dümdüz kestirip kattan kurtulup mu uzatmalıyım yoksa uzadıktan sonra mı kestirmeliyim? :’c

  • Merhaba Melike,

   Katlı saç çok düz saçta pek hoş durmuyor beğenmemekte haklısın. Dalgalı saçlarda gerçekten kuaförün dediği gibi havalı durabiliyor. Saçlarındaki kırıkları aldırmak için katlarına dokundurtmadan kısalttırabilirsin. Zamanla saçının katları uzadıkça hepsi aynı boya gelecektir. Eğer saçlarını hemen katlarıyla aynı kestirdiğin zaman çok kısa olmayacaksa hemen kestirmeyi düşünebilirsin ama madem ki uzatmak istiyorsun bence sadece kırıklarını aldır. Anladığım kadarıyla sen de benim gibi saçını kestirince pişman olanlardansın. Daha önce saç bakımıyla ilgili bir yazı yazmıştım. ( http://www.gozdeokul.com/index.php/2014/11/sac-bakimi-ve-hizli-sac-uzatma/ )Orada bahsettiğim yağı deneyerek belki daha hızlı uzamasını sağlayabilirsin. Umarım bir an önce upuzun saçlara sahip olursun.
   Güzel haberlerini bekliyorum.

 • Pınar

  Merhaba,
  Münih Teknik’te informatik eğitimi ingilizce mi veriliyor özellikle bachelor?

  • Merhaba Pınar,
   Münih Teknik Üniversitesinde Bachelor eğitimlerinin hemen hemen hepsi Almanca olarak veriliyor. Özellikle Informatik bölümünde bachelor eğitimi Almanca. Master bölümlerinde ise tamamen ingilizce, tamamen almanca ya da karışık olan bölümler var.
   Sevgiler,

 • birgül

  Merhaba Gözde,
  yeni bir blog açtım, senden destek almak istiyorum.
  Yazdığımız yazılara görseli Google’dan seçtiğimizi koyabiliyor muyuz? İkinci sorum kullandığım her hangi kozmetik ürününün özelliklerini tanıtabilir miyim? Mesela bir makyaj malzemesinden çok memnun kaldım o ürünün fotosunu koyabilir miyim? ve adını söyleyebilir miyim? Cevaplarsan sevinirim. Kolay gelsin 🙂

  • Merhaba Birgül,
   Öncelikle yeni blogun hayırlı olsun. Umarım yazılarını zevkle yazarsın. Sorularını kısaca cevaplamaya çalışayım.
   Google’da bulduğumuz fotoğraflar aslında başka insanların ya da firmaların kendi sitelerine yükledikleri resimler. Bulduğun resim belki telif hakkına sahip olabilir ya da senin gibi bir başkası emek verip saatlerce o kareyi yakalamak için uğraşmış olabilir. Bu nedenle en iyisi eğer o resmi kullanacaksan resmin geçtiği sayfaya link vermek olacaktır.
   Makyaj malzemesinin tabiki de fotoğrafını paylaşabilirsin. Firmanın reklam amaçlı kullandığı görseli kullanabilir ya da kendin o ürünün resmini çekebilirsin. Ürünlerin adını da yazabilirsin. Benim sana tavsiyem hangi ürünü anlatırsan anlat onunla ilgili yorumlarını dürüstçe paylaşman yönünde. İyiyse neden iyi, ne bekliyordun, nasıl etki gördün, kötüyse neden kötü, beğenmeme nedenin nedir gibi sorulara cevap veren bilgilendirici içerikler üretirsen blogunu okuyanlar da bir şey öğrenir.
   Sevgiler